Hudba a Já

14. října 2016 v 8:00 |  Hudba
Dnes bych Vám rádd něco napsal o mém vztahu k hudbě, čím vším jsem si prošel a podobně.

Na začátku by bylo dobré říct, že mám absolutní hudební hluch a že při mém zpěvu praskají skla v oknech. - bez legrace

Na první setkání s hudbou si vzpomínám matně, nepočítám-li zpívání ve škole a školce. Myslím si, že jsem hudbu začal vnímat výrazněji okolo 6.třídy na ZŠ s příchodem první MP3. Byla to jedna z těch prvních, ještě na baterky a cca na 30 písniček. Prostě doba kamenná. Už si nevzpomenu, co jsem tenkrát poslouchal, ale vím, že mi hudbu musel stahovat táta, protože tenkrát to nebylo tak běžné jako dnes.

Hudební začátky byly těžce rapové, ve 14 letech jsem měl hroznou potřebu cítit se jako šampion a král všeho tvorstva v jednom. Když si na to vzpomenu, musím se smát.

Později jsem přešel na rock, zejména z Anglie a Ameriky. Bavila mě hodně angličtina a ikdyž jsem často nevěděl o čem zpívají, byl jsem rád za každé slovo, které jsem pochytil a uměl přeložit. Díky bohu mi to vydrželo tak dlouho, že jsem se kvůli tomu zlepšil i ve škole.

Později jsem se vrátil zpět k českým interpretům. Přeci jen je jednodušší jít na koncert Kabátů nebo Chinaski, než Nickelbackům nebo AC/DC. Během cca jednoho roku jsem proletěl snad vším, co česká scéna popu, pop-rocku a rocku nabízí. Od starších kapel, až po úplně nové. Začal jsem si uvědomovat, jaká je v hudbě síla a zároveň i energie. Tak nějak v koutku duše jsem začal toužit po něčem, co bylo v mé situaci naprosto vyloučené, chtěl jsem také tvořit. Ano, správně...to je ta doba, kdy jsem zjistil, že postrádám veškerý hudební sluch a že tudy cesta nepovede. Bohužel. Do dnes se mi strašně líbí bubnování nebo hraní na kytaru, obdiv u mě má ale i klavír.
Jak jsem psal již výše, hudbě jsem viděl 2 věci - energii a sílu. Rozdávání energie skrz hudební nástroje byla passé, ale co ta síla? První, co mě tak napadlo bylo, jak moc ovlivňuje názor kapely, názor posluchačů. Přemýšlel jsem, kolik fanoušků by si třeba obarvilo vlasy na růžovo, kdyby je k tomu kapela vyzvala atd. Prostě blbosti. Časem jsem se k tomu, ale vrátil a napsal svůj první text. Jelikož jsem dříve psal jako asi každý kluk zamilované básničky holkám, nebylo problém dát dohromady pár rýmu. Problém nastal až s napasováním textu do hudby. Hrozně jsem se u toho proklínal, ale zároveň mě to chytlo a tak po dokončení první písničky následovala další. Bral jsem známe písničky a přepisoval jim texty. Vydrželo mi to do dnes, je to parádní relax a zároveň procvičím i hlavu.

A čím žiju teď?
Částečně jsem zůstal u kapel z minulosti, ale přišlo k tomu i pár nových jmen. Pro mě asi nejvíc zlomový interpret i člověk, ať už životním příběhem či tvorbou je rapper Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina. Dá se říct, že má spoustu toho, co bych chtěl mít i já, ať už je to pečlivost, houževnatost nebo cílevědomost, beru ho jako takový svůj vzor. Kdybych ho měl krátce popsat, tak bych asi řekl, že je to člověk žijící několik životů najednou. Je to bubeník kapely Chinaski, zároveň rappuje na nejvyšší úrovni v ČR a ještě má doma početnou rodinu. To, čeho si na jeho tvorbě nejvíc vážím je, že propaguje klasické hodnoty jako jsou rodina, přátelství, fér chování a podobně. Pro mě osobně naprosto úžasný člověk.Časem bych rád udělal o každém období článek i s odkazy na písničky atd.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kety Kety | E-mail | Web | 19. října 2016 v 11:00 | Reagovat

Vždy jsem toužila se naučit hrát na klavír či kytaru, nebo si alespoň zkusit bubny. Ale pro takové tele bez hudebního sluchu to nepřipadalo v úvahu. Přesto hudbu mám velmi ráda - především tedy zahraniční scénu, ale s postupem času jsem přišla na chuť i pár českým či slovenským kapelám.
Skládání písniček musí býti jistě příjemnou zábavou. Před X lety jsem to zkoušela také, ale nikdy jsem to neměla napěchované do zvuku. Od té doby jsem zůstala jen u skládání básniček a psaní povídek, neb to mi činilo větší potěšení.

2 mladykritik mladykritik | Web | 19. října 2016 v 22:32 | Reagovat

[1]: koukám, že máme stejné problémy :))
časem bych se zde rád rozepsal o tom, co poslouchám, tak to pak můžeme probrat do detailu :)
taky jsem začínal u básniček, ale s tou hudbou je to větší výzva a když ti pak někdo i zazpívá to, co jsi sama napsala....jsou to druhé Vánoce :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama